TelaOfis Mesafeli Satış Sözleşmesi

Madde 1 Taraflar

1.1 Satıcı (TelaOfis)

ÜNVANI:
ADRESİ:
TELEFON:
E-POSTA:
MERSİS NUMARASI:

1.2 Alıcı

AD/SOYAD:
Adres:
Telefon:
E-Posta:

Madde 2 Sözleşme

Telaofis, hazırladığı ve yürürlüğe koyduğu mesafeli satış sözleşmesini 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin detayları ve kuralları çerçevesinde tamamlamıştır. Mesafeli satış sürecinde her adım, işbu yönetmeliğe uygun olacak şekilde gerçekleştirilir. TelaOfis’ten ürün ya da hizmet almış olan kişi, sürecin Tüketicilerin Korunması Hakkında Kadın ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği dahilinde yürütüleceğini kabul etmiş olur. Satış çerçevesindeki alıcı ve satıcı taraflar söz konusu yönetmenliğin gerektirdiği sorumlulukların ve yükümlülüklerin tamamını kabul etmiş sayılır.

Alış işlemini gerçekleştiren taraf, TelaOfis Ticaret Limited Şirketinin yönettiği www.telaofis.com üzerinden dijital yolla sunulan mal ve hizmetlerden yararlandığını kabul etmiş sayılır. Satın alım sonrasındaki teslimat, iade, değişim vb. süreçlerin tamamı 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenir. Alıcı ve satıcı, www.telaofis.com üzerinden yaptığı işlemle birlikte bunu kabul etmiş sayılır.

Telaofis tarafından düzenlenen Mesafeli Satış Sözleşmesinin düzenlenme amacı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde belirlenen ve alıcı ile satıcıyı ilgilendiren tüm hak, sorumluluk ve yükümlülerin en net ve açık bir şekilde saptanabilmesidir.

Madde 3 Sözleşmede Adı Geçen Ürün

3.1. TelaOfis Mesafeli Satış Sözleşmesinin düzenlendiği ürünün detayları aşağıda yer almaktadır. Ürünün adeti, satış fiyatı, ürüne uygulanan vergi oranı, ürünün ismi ve kodu gibi bilgilerin tamamı, ürünün satın alımı sırasında telaofis.com üzerinde tüketicinin görebildiği bilgilerle uyum içerisinde olmak zorundadır.

Ürün adı ve varsa kodu
Ürün Adet
Ürünün satış bedeli
Ürünün satış bedeli (KDV’li tutar)
Ürün KDV Tutarı

TelaOfis, resmi web sitesinde (www.telaofis.com) belirtilen ödeme yöntemlerinin tamamıyla satış gerçekleştirilir. Tercih edilen ödeme yöntemi web sitesinde yer alan detaylar çerçevesinde ödeme modelleri sunabilir. İşbu sözleşme ödeme ve taksitlendirme süreçlerinin standartlarını 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde belirlemiştir.

Madde 3.1 Ödeme Şekli

www.telaofis.com üzerinden gerçekleştirilen elektronik alışveriş sırasında kullanılan ödeme yöntemi ve bu yöntem çerçevesinde belirlenen ödeme takvimi yukarıda açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Tüketicinin rızası ve güvenlik onay dahilinde gerçekleşen satışın kaç taksit ile ödeneceği, mevcut ise hangi banka kampanyalarından yararlanılarak ödemenin tamamlandığı yukarıda yer almaktadır.

TelaOfis (www.telaofis.com) üzerinden vadeli satış seçeneği ile alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar için yalnızca kredi kartı seçeneği sunulabilmektedir. Alıcının vadeli satış sözleşmesi çerçevesinde ödeme toplamına işlenen faiz ve temerrüt faizleri ile ilgili bilgileri okuması ve bu konuda aydınlanması kendi yükümlülüğündedir. Bankaların gerçekleştirdiği kampanya ya da vadeli satış süreçleri TelaOfis ve bankalar arasında yapılan sözleşmelerde tüm koşulları açık ve şeffaf şekilde belirtilmiş adımlar halinde uygulanır. Bankalar, kullanıcılar ve satıcı taraf (TelaOfis) önceden belirlenen koşul ve hükümlerin tamamına uyacağını kabul etmiş sayılır. Satış boyunca ödeme aşamasından taksitlendirme süreçlerine kadar her adım 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir. Hiçbir ödeme süreci 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin gerekliliklerinden sapamaz.

Kullanıcının TelaOfis’ten yaptığı alışveriş, kullanıcının bankası aracılığı ile TelaOfis’ten tamamen bağımsız olarak sunulan çeşitli promosyon ya da finansal ödeme kolaylıklarından yararlanmasına olanak tanıyabilir. Bu tür kampanyaların TelaOfis’in kurumsal kimliği ile hiçbir ilişkisi yoktur. Takist ödeme ya da ekstre atlatma gibi ek ödeme kolaylıkları ile ilgili TelaOfis’in hiçbir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bankalar ve ödeme platformları kendi inisiyatifleri ile bu süreçleri yönetebilirler. Kullanıcıların alışveriş deneyimlerini iyileştirebilmek adına belirli banka kampanyaları TelaOfis’in ödeme sayfasında kullanıcılara tanıtılabilir.

TelaOfis (www.telaofis.com) üzerinden yaptığınız alışverişin kredi kartınızın hesap ekstresine yansıması için ilk ekstre tarihi beklenir. Kredi kartı özeti üzerinden alışverişinizin ücret ve taksitlendirme detaylarını incelemeniz mümkündür. Taksitli alışverişlerde taksit dağılımı küsurat farkı dolayısıyla eşit olarak gerçekleşmeyebilir. Ödemenin taksitler çerçevesinde takibi tamamen bankanın sorumluluğundadır ve bunlar üzerinde TelaOfis’in herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Madde 3.2 TelaOfis’ten Alınan Bir Ürünün İade Ve Değişim Süreçleri

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamında, elektronik ortam üzerinden satın alınan ürünün tedarik edilmesi, hemen ardından tedarik edilen ürünün belirtilen süre içerisinde kullanıcıya kargo firması aracılığı ile kullanıcıya teslim edilmesi, kullanıcının ürünün kusurlu, hatalı, yanlış, eksik vb. olması durumlarında ürünü iade etmesi gibi durumların tamamı profesyonel olarak yönetilir. Tüketicinin 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde kabul gören tüm iade talepleri TelaOfis tarafından kabul edilir. İstisna durumları TelaOfis tarafından 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde açıkça belirlenir. Garanti kapsamında olan ürünlerin iade süreçleri ile ilgili bilgi almak için ilgili dökümanların incelenmesi gerekir.

1) Yapılan incelemeler çerçevesinde kullanıcının iade etmek istediği ürünle ilgili haklı bulunması ve ALICI’nın ücreti iade etmesine karar verildiği durumlarda bedel iadesi ödeme yapılan yöntem baz alınarak belirlenir. Bu çerçevede, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine uygun olarak, kredi kartı ile gerçekleştirilen alışverişlerde aşağıdaki gibi bir iade süreci işletilir:

2) Tüketicinin TelaOfis üzerinden yaptığı alışverişlerde taksitli ödeme tercih etmesi durumunda TelaOfis geri ödemeyi taksitli şekilde gerçekleştirme hakkını saklı tutar. Tüketicinin ödeme yaparken kullandığı kredi kartına iade gerçekleştirilir.

3) Tüketici TelaOfis üzerinden tek çekim olarak alışveriş yaptıktan sonra banka kampanyaları aracılığı ile gerçekleştirilen ek taksitlendirme süreçleri dolayısıyla ALICI tarafına ekstra masraf yansımasına sebep olmuş olabilir. Bu durumda iade sürecinde bu masraflar ALICI’ya aktarılacak ve tutar iade tutarından düşülecektir. Bu işlem 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilir tüm gerekli prosedürlere uyar.

4) EFT ya da havale ile gerçekleştirilen ödemelerin iadesi için TelaOfis, kullanıcıdan IBAN talep eder ve iade adımları verilen IBAN çerçevesinde gerçekleştirilir. İade sürecinde TelaOfis’e verilecek IBAN’ın fatura kesilirken kullanılan isme ait olması ya da verilen IBAN ve kurumsal şirkete ait ise kişinin bu kurumsal şirkette çalışıyor olması gerekmektedir.

Madde 3.3 TelaOfis Teslimat Adımlarının Düzenlenmesi

1) Elektronik satışın gerçekleşmesinin hemen ardından TelaOfis, ALICI tarafından satış sırasında profili üzerinden belirlediği adrese ürünlerin gönderimini gerçekleştirir. Teslimat adresi kişisel ya da kurumsal bir alan olabilir. Paketlerin hiçbir şekilde delinmemiş, ezilmemiş, zarar görmemiş, yırtılmamış olarak teslim edilmesinin sorumluluğu kargo firmasına aittir. Teslim alacak kişilerin zarar görmüş olan kargo paketlerini teslim almama hakkı bulunmaktadır. TelaOfis’in kargo sırasında üründe meydana gelen hasarlar üzerinde hiçbir yükümlülüğü yoktur. Kullanıcının ürünü teslim almaması halinde ürünler iade edilmiş sayılır.

2) Ürünlerin her biri teslimat adresine resmi faturası ile gönderilir. Kurum ya da kişiler ürünleri teslim alırken kutu üzerinde bulunan faturayı kontrol etmelidir.

3) TelaOfis tarafından kullanıcılara belirtilen teslim sürelerine uyum sağlanabilmesi için maksimum performans gösterilir. Olağanüstü koşullar olmadığı sürece belirtilen xx iş günü içerisinde teslim sağlanır.

4) Ürünün gecikmesinin sebebi ALICI’nın adreste bulunamaması ve diğer bazı problemler ise bu durum TelaOfis’in yükümlülüğünden çıkar. TelaOfis, teslimatın belirtilen günde gerçekleşmesi için paketleme ve kargo şirketine teslimi gerçekleştirir. Bu süreçten sonra paketin kullanıcıya ALICI kaynaklı sebepler dolayısıyla teslim edilememesi TelaOfis’in yükümlülüğü dışındadır. Bu tip durumlar dolayısıyla teslim edilmeyen ürünlerin alıcıya iletilme sürecinde meydana gelen masraflar toplam tutardan kesilir ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde iade bu çerçevede gerçekleştirilir.

5) Ezik ya da hasarlı bir kargo paketini 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde almayan tüketicinin kargo firması yetkilisi aracılığı ile tutanak tutturması zorunludur. Kutu açıldıktan sonra ve teslimatın tamamlanmasının ardından ürünün hasarlı olduğu ile ilgili şikayetlerden TelaOfis sorumlu değildir.

Madde 4 TelaOfis [Telaofis.com] Cayma Hakkı

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde, TelaOfis üzerinden elektronik yöntemlerle alışveriş yapan kullanıcıların hiçbir sebep göstermek zorunda olmaksızın ürünlerin kullanılmaması ve ürünlere zarar gelmemiş olması koşulu ile cayma hakkı bulunmaktadır. Cayma hakkı, mesafeli satış sözleşmesinin oluşturulduğu gün başlar ve bugünden itibaren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği uyarında 14 gün boyunca devam eder. Cayma hakkı, ürün henüz kullanıcıya teslim edilse de edilmese de geçerli olmaya devam eder. Tüm tüketiciler malın teslimi öncesi ya da sonrasında cayma hakkını kullanarak iade talep edebilirler.

Cayma Hakkı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamında birtakım ürünlerde geçerli olmamaktadır. Tüketiciye teslim edildikten sonra son kullanma tarihi geçen ürünler cayma hakkına tabi değildir.

Teslimat sonrası açılan ürünlerden bazıları için cayma hakkı geçerli olmamaktadır. Bu ürünler hijyenik sebepler dolayısıyla bir başkası tarafından açılmaması gereken ürün gruplarıdır.

Madde 5 Uyuşmazlık Durumunda Alınacak Aksiyonlar

İşbu sözleşmenin tamamı 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanmış ve TelaOfis tarafından uygulanmaktadır. Sözleşmenin ilkeleri çerçevesinde alınacak aksiyonlarla ilgili anlaşmazlık ya da fikir ayrılığı deneyimlenmesi halinde taraflar haklarını mahkemede arama seçeneğine sahiptirler. TelaOfis, yasal süreç çerçevesinde Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi kararlarının tamamına uyarak aksiyon alır ve bu sürecin bu şekilde ilerleyeceğini temin eder.