TelaOfis Garanti Koşulları

TelaOfis, ürünleri için ürün sayfasında belirtilen süre boyunca garanti sunar. Söz konusu garanti ürünün malzemelerinin ve fonksiyonunun doğasına uygun şekilde kullanılması halinde geçerlidir. Kullanıcının ürünü gerekli koşulların dışında kullanması durumunda ortaya çıkacak olan sorunlar garanti kapsamı içinde değerlendirilmez. TelaOfis’in sunduğu garanti koşullarının geçerli olabilmesi için elektronik satış çerçevesinde teslim edilen ürünlerin montajının doğru ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Tüketicinin TelaOfis’ten aldığı ürünün garanti kapsamında değerlendirilerek değişim, iade ya da tamirinin sağlanabilmesi için öncelikle tüketici hatası dolayısı ile ürünün zarar görmemiş olması gerekmektedir. TelaOfis, yaptığı incelemeler sonucunda durumun tüketici hatası olup olmadığına karar verir. Anlaşmazlık durumunda tarafların Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesi’ne başvurma hakkı bulunmaktadır. TelaOfis, mahkeme süreci doğrultusunda Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ya da Tüketici Mahkemesinin aldığı kararlara tamamen uyacağının garantisini verir.

TelaOfis’in tüketicilerine sunduğu garanti süreleri üründen ürüne değişebilir. Ürünün garanti süresi tüketiciye mutlaka satıştan önce belirtilmiş olmak zorundadır. Garanti kapsamında olduğu kabul edilen ürünlerin değişim, tamirat ya da iadesi ise 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilir.

Gerçekleştirilecek işlem 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine de uygun olarak ‘’değişim’’ ise ve TelaOfis ilgili ürünü üretmeye devam etmiyorsa ürünün dengi olan bir başka seçenek ya da ürünün bir üst modeli tüketiciye teslim edilir. Değişim tamamlandıktan sonra TelaOfis de ilgili ürünün garanti kapsamındaki yükümlülüklerini tamamlamış olur. Garanti süresi kapsamında TelaOfis ile yeniden bir değişim, iade ya da tamir için tüketicinin iletişime geçmesi mümkündür.